35.7 F
Salina
Saturday, November 27, 2021

8-Man All-Star Game Records

INDIVIDUAL RECORDS

CATEGORY RECORD HOLDER SCHOOL YEAR
Yards Rushing 251 – Mitch Engelken Baileyville B&B 2012
Yards Passing 433 – Kyle Gfeller Wallace County 2014
Total Yards 451 – Austin Unruh Goessel 2009
451 – Kyle Gfeller Wallace County 2014
Receptions 16 – Conner Hynek Hanover 2011
Receiving Yards 235 – Brandon Newton Colony-Crest 2009
Completion Percentage 90% (9/10) – Evan Ward Jetmore 2002
Touchdown Passes 6 – Dustin Rottinghaus Baileyville B&B 2014
6 – Gunner Phelan Quivira Heights 2011
Touchdowns 5 – Tyler Martin Midway-Denton 2002
Points Scored 34 – Tyler Martin Midway-Denton 2002
Interceptions 3 – Tanner Anderson Hope 2007
Tackles 20 – Matt Krykendall Weskan 2011
Punting Average 51 Yds – Derek Huninghake Bern 2003
Longest Punt 61 Yds – Riley Spresser Golden Plains 2011
Longest Field Goal 30 Yds – Joshua Slater Otis-Bison 2002
Longest Run from Scrimmage 76 Yds – Gabe Cox Weskan 2006
Longest Pass From Scrimmage 71 Yds – Jacob Jueneman to Colin Jueneman Hanover 2021
Pass to Beau Cox Weskan 2005
Longest Punt Return 70 Yds – Kevin Wissman Otis-Bison 2010
Longest Kickoff Return 79 Yds – Tyler Martin Midway-Denton 2002
79 Yds – Kevin Wissman Otis-Bison 2010
Longest Interception Return 50 Yds – Cortlee Haynes Coldwater 1996
Longest Fumble Rec. Return 31 Yds – Tyson Flax Ransom 1995

TEAM RECORDS

CATEGORY RECORD HOLDER YEAR
Most Yards Rushing 481 – Division II West 2006
Most Yards Passing 443 – Division II East 2011
Most Total Yards 615 – Division II East 2011
Least Yds. Allowed Rushing 2 – South 1990
Least Yds. Allowed Passing 31 – South 1986
Least Total Yards Allowed 99 – North 1992
Most Points – Winning Team 74 – Division II East 2011
Most Points – Losing Team 41 – Division II West 2014
Most Combined Points 104 – Division II 2011
Widest Margin of Victory 52 – Division I East 2018
Fewest Points – Winning Team 12 – Division I West 2005
Fewest Points – Losing Team 0 – South 1992
0 – North 1993
0 – Division I West 2006
0 – Division I East 2012
Fewest Points – Both Teams 18 – Division I West 12, East 6 2005
Most Points – Single Quarter 28 – Division I West 2002
28 – Division I West 2013

ALL-TIME RESULTS

YEAR RESULT
1986 South 20, North 14 OT
1987 South 36, North 22
1988 North 22, South 8
1989 South 18, North 6
1990 South 22, North 14
1991 North 14, South 8
1992 North 23, South 0
1993 South 27, North 0
1994 North 20, South 6
1995 West 16, East 6
1996 East 52, West 20
1997 East ?, West 22
1998 East 48, West 20
1999 East 24, West 20
2000 West 46, East 26
2001 Division I: East 50, West 16
Division II: East 36, West 6
2002 Division I: West 61, East 18
Division II: East 46, West 28
2003 Division I: East 50, West 36
Division II: East 42, West 8
2004 Division I: East 20, West 0
Division II: East 36, West 20
2005 Division I: West 12, East 6
Division II: West 44, East 40
2006 Division I: West 34, East 8
Division II: West 42, East 21
2007 Division I: West 42, East 30
Division II: East 16, West 8
2008 Division I: East 28, West 18
Division II: West 42, East 24
2009 Division I: West 44, East 40
Division II: East 20, West 12
2010 Division I: West 32, East 24
Division II: West 56, East 32
2011 Division I: West 26, East 12
Division II: East 74, West 30
2012 Division I: West 36, East 0
Division II: East 52, West 24
2013 Division I: West 54, East 8
Division II: East 40, West 14
2014 Division I: East 20, West 16
Division II: East 52, West 41
2015 Division I: East 40, West 38
Division II: West 40, East 20
2016 Division I: West 24, East 20
Division II: West 42, East 34
2017 Division I: East 28, West 18
Division II: East 28, West 20 OT
2018 Division I: East 58, West 6
Division II: East 50, West 12
2019 Division I: West 36, East 12
Division II: West 54, East 28
2020 Division I: No Game – COVID-19
Division II: No Game – COVID-19
2021 Division I: East 35, West 34
Division II: West 36, East 28

 

Past Game Leaders
Rushing

  • 1986 – Mike Miller, Golden Plains – 137 yds.
  • 1987 – Craig Kuckelman, Axtell – 90 yds.
  • 1988 – Kyle Garst, Bennington – 89 yds.
  • 1989 – Kevin Bahr, Otis Bison – 58 yds.
  • 1990 – Oliver Salmans, Hanston – 117 yds.
  • 1991 – Brent Basore, Pleasanton – 69 yds.
  • 1992 – Ty See, Sharon Springs – 79 yds.
  • 1993 – Dennis Albright, Pretty Prairie – 129 yds,
  • 1994 – Curtis Albin, Quinter, 148 yds.
  • 1995 – Travis Antholz, Cheylin, 118 yds.
  • 1996 – Bronson Brown, Wakefield, 95 yds.
  • 1997 – Jason Peter, Blue Valley, 120 yds.
  • 1998 – Shawn Smith, Hanston, 88 yds.
  • 1999 – Jarred Fuhrman, Midway Denton, 87 yds.
  • 2000 – Nathan Manche, Burrton, 121 yds.
  • 2001 – Div. I: Austin Allen, Pleasanton, 127 yds.; Div. II: Cody Reidy, Hope, 118 yds.
  • 2002 – Div. I: Tyler Phillips, Hartford, 93 yds.; Div. II: Tyler Martin, Midway Denton, 173 yds.
  • 2003 – Div. I: Wes Clark, Pike Valley, 88 yds.; Div. II: Brett Bruna, Hanover, 130 yds.
  • 2004 – Div. I: Aaron Smith, Otis-Bison – 88 yds.; Div. II: Zachary Hicks, Hope – 159 yds.
  • 2005 – Div. I: Brian Younker, Jetmore, 93 yds.; Div. II: Brandon Gray, Pawnee Heights, 68 yds.
  • 2006 – Div. I: Randy Rudzik, Jetmore, 78 yds.; Div. II: Gabe Cox, Weskan, 226 yds.
  • 2007 – Div. I: Tyler Wiilder, Pretty Prairie, 132 yds.; Div. II: Tanner Andeson, Hope, 49 yds.
  • 2008 – Div. I: Michael Lambert, Clifton/Clyde, 75 yds.; Div. II: Matthew Vopat, Wilson, 92 yds.
  • 2009 – Div. I: Derek Barrett, Pike Valley, 97 yds.; Div. II: Justin Skelton, Pawnee Heights, 61 yds.
  • 2010- Div. I: Kyle Haverkamp, B&B, 135 yds; Div. II: Jerod Diederich, Hanover, 76 yds.
  • 2011- Div. I: Hunter Pittman, Pretty Prairie, 90 yds; Div.II: Tyler Heiman, Axtell, 94 yds.
  • 2012- Div. I: Coutler Croft, South Gray 89 yds; Div. II: Mitch Engelken, B&B, 251 yds.
  • 2013- Div. I: Garrett Flax, Ness City 76 yds; Div. II: Kyle Hammond, Crest, 104 yds.
  • 2014- Div. I: Chase Kennedy, Hoxie 81 yds; Div. II: Lucas Adams 48 yds.
  • 2015- Div. I: Joel Broeckelman, Rock Hills 119 yds; Div. II: Dylan Allison, South Barber 96 yds.
  • 2016: Div. I: Jordan Duvall, Ellinwood 104 yds; Div. II: Eric Gfeller, Sharon Springs, 98 yds.
  • 2017: Div. I: Quinton Cravens, St. Francis 50 yds; Div. II: Will Bruna, Hanover 69 yds.
  • 2018: Div. I: Cade Miller, West Elk, 126 yds; Div.II: Nate Heneha, Hutch Central Christian, 66 yds.
  • 2019: Div. I: Cody Baxter, St. Francis, 64 yds; Div. II: Anton Foust, Otis-Bison, 113 yds.
  • 2020: No Game: Cancelled due to COVID-19
  • 2021: Div. I: Jayden Garrison, Little River, 172 yds; Div. II: Jayvon Pruitt, Victoria, 36 yds.

Receiving

  • 1986 – Vaughn Harms, Jetmore – 46 yds.
  • 1987 – Jon McLean, Lewis – 102 yds.
  • 1988 – John Darrow, Southern Cloud – 36 yds.
  • 1989 – Rick Carlson, Utica – 42 yds.
  • 1990 – Jerry Finan, Westmoreland – 89 yds.
  • 1991 – Keith Sides, Northern Valley – 35 yds.
  • 1992 – John Staten, Pleasanton – 41 yds.
  • 1993 – Jarrett Grosdidier, St. Paul – 74 yds.
  • 1994 – Josh Baxter, Ell-Saline, 142 yds.
  • 1995 – Chris Gerdes, Attica, 45 yds.
  • 1996 – Aaron Genereaux, Hillcrest, 87 yds.
  • 1997 – Brandon Lesovsky, Hillcrest, 93 yds.
  • 1998 – Shad Mangan, Greeley Co., 112 yds.
  • 1999 – Lee Driver, Williamsburg, 59 yds.
  • 2000 – Sean McDonald, Mankato, 123 yds.
    2001 – Div. I: Jarvis Wintjen, St. Paul, 19 yds., Brandon Manche,79 yds. Div. II: Kyler Kasten, White City, 35.
  • 2002 – Div. I; Vanndy Frieden, South Barber, 61 yds.; Div. II: Roy Colglazier, Hanston, 45 yds.
  • 2003: Div. I: Kohl Marconnet, Dighton, 47 yds.; Div. II: Derek Huninghake, Bern, 80 yds.
  • 2004: Div. I: Nick Beneke, Quivira Heights – 88 yds.; Div. II: Joshua Oberle, Chase – 61 yds.
  • 2005: Div. I: Kyle Lorson, Hope – 16 yds.; Div. II: Garrett Welch, Thayer – 178 yds.
  • 2006: Div. I: Zeb Elliott, Hope, 70 yds.; Div. II: Russ Cossel, Tescott, 55 yds.
  • 2007: Div. I: Matthew Coursen, Waverly, 104 yds.; Div. II: Shawn Reinecke, Axtell, 67 yds.
  • 2008: Div. I: Christian Jackson, Clifton/Clyde, 90 yds.; Div. II: Taylor Elder, Wallace Co., 78 yds.
  • 2009: Div. I: Brandon Newton, Colony Crest, 235 yds.; Div. II: Jordan Webb, Tescott, 83 yds.
  • 2010: Div. I: Garrett Breech, Rosalia Flinthills 71 yds.; Div II: Jacob Ingham Quivira Heights, 109 yds.
  • 2011: Div. I: Conner Shoemaker, Lakeside 21 yds; Div. II: Tyler Heiman, Axtell, 171 yds.
  • 2012: Div. I: Miles Thomas, Lakeside 52 yds; Div. II: Zach Oberle, Chase 56 yds.
  • 2013: Div. I: Joshua Burdine, Solomon 145 yds; Div. II: Dylan Wissman, Otis-Bison 41 yds.
  • 2014: Div. I: Chase Kennedy, Hoxie 31 yds; Div. II: Luke Eilert, St.John’s/Tipton 189 yds.
  • 2015: Div. I: Layne Bieberle, Central Plains 120 yds; Div. II: Noah Dreiling, Victoria 93 yds.
  • 2016: Div. I: Armando Jose Gomez, West Elk 59 yds; Div. II: Parker Gates, St.John’s/Tipton 153 yds.
  • 2017: Div. I: Cody Jimenez, Central Burden 95 yds; Div II: Volavka, Caldwell 73 yds.
  • 2018: Div. I: Alex Bowton, Central Plains, 67 yds; Div.II: Nathan Jackson, Wakefield 64 yds.
  • 2019: Div. I: Brett Liebl, Central Plains, 124 yds; Div. II: Thomas Atkins, Hanover, 99 yds.
  • 2020: No Game: Cancelled due to COVID-19.
  • 2021: Div I: Trace Tasset, Spearville, 69 yds; Div. II: Colin Jueneman, Hanover, 187 yds.

Total Tackles 

  • 1986 – Monty Mays, Stafford & Greg Schilling, Ingalls – 16
  • 1987 – Jeson Holloway, Dexter & Doug Benoit, Mankato – 10
  • 1988 – Jesse Martinez, Rolla – 18
  • 1989 – Gunner Boss, Bennington – 11
  • 1990 – Not Available
  • 1991 – Brad Cox, Northern Valley & Marty McCall, Elwood – 11
  • 1992 – Eric Feist, Claflin – 12
  • 1993 – John Oeser, Claflin – 10
  • 1994 – Ty Stucky, Pretty Prairie – 11
  • 1995 – Doug Scribner, Flint Hills – 18
  • 1996 – Eric Schlatter, Little River – 14
  • 1997 – Jesse Tate, South Haven, Nick Capo, Grinnell, 11
  • 1998 – Brian Wagner, St. Paul, 17
  • 1999 – Michael Kendall, Skyline, 13
  • 2000 – Chad Unrau, Goessel, Cole Taylor, Jewell, Jason Griffeth, Pratt-Skyline, Jaelyn Williams, Ashland, 10
  • 2001 – Div. I: Jeremy Hazen, Ashland, 12; Div. II: Daren Roberts, Midway-Denton & Joel Laurin, Northern Valley, 9
  • 2002 Div. I: Grant Stephenson, Little River, 15; Div. II: Lee Gustafson, St. Xavier, 12
  • 2003: Div. I: Brett Corsair, Bazine, 10, Kenneth Knoll, Flinthills, 10; Div. II: Matt Wilson, Cheylin, 13
  • 2004: Div. I: Daniel Cossman, Jetmore – 14; Div. II: Cody Frazee, Axtell – 16
  • 2005: Div. I: Austin Panter, Kensington – 14, Caleb Ramsey, Jewell/White Rock – 14; Div. II: Mac Stephenson, Little River – 13
  • 2006: Not Available
  • 2007: Div. I: Jordan Stout, Madison, 15; Div. II: Andrew Starns, Brewster 12
  • 2008: Div. I: Aaron Ward, Jetmore, Scott Schrag, Pretty Prairie, 11; Div. II: Lucas Hicks, Hope, 13
  • 2009: Div. I: Chris Rottinghaus, Baileyville B&B, 17; Div. II: Mitch Harrison, Wallace County, 14
  • 2010: Div. I: Weston Hiebert, Goessel, 16; Div. II: Garrett Somerhalder, Haviland, 14
  • 2011: Div: I: Dakota Allison, Macksville 15; Div. II: Matt Krykendall, Weskan 20
  • 2012: Div. I: Alex Renken, Lakeside 8; Div. II: Jeremiah White, Cheylin & Corey Dinkel, Victoria 11
  • 2013: Div. I: Walker Davies, Lebo 12; Div. II: Dillon Fleming, Waverly 16.
  • 2014: Div. I: J.T. Yunker, South Haven, 16; Div. II: Austin Bailey, Waverly, 11
  • 2015: Div. I: Hunter Kisler, Udall 16; Div II: Peyton Springsteel, Wallace County 14.
  • 2016: Div. I: James Williams, Wakefield 14; Div II: Skyler Hansen, Triplains & Drake Rowh, Hoxie 10.
  • 2017: Div. I: Derek Naegele, Osborne 14; Div II: Brady Hammer, Wallace County 18
  • 2018: Div. I: Colton Noonan, Burlingame, 12 yds; Div II: Caden Kinderknecht, Northern Valley, 15 yds.
  • 2019: Div I: Jalen Risely, Caldwell, 16; Div. II: Collin Carlson, St. Paul, 17.
  • 2020: No Game: Cancelled due to COVID-19.
  • 2021: Div. I: Graham Stephens, Little River & Isaac Miser, Madison 10; Div. II: Jacob Klipp, Hanover, 15.

Passing

  • 1986 – Jeff Chambers, Jetmore – 54 yds.
  • 1987 – Aaron Seacat, Greensburg – 121 yds.
  • 1988 – Johnny Kingsley, Sedgwick – 46 yds.
  • 1989 – Jason Kenny, Wallace County – 61 yds.
  • 1990 – Mark Pahls, Tipton – 132 yds.
  • 1991 – Jeremy Nylund, Pike Valley – 41 yds.
  • 1992 – Brian Weatherman, Sylvan Grove – 57 yds.
  • 1993 – Brian Ward, Altoona Midway – 69 yds.
  • 1994 – Matt Durr, Norwich, 143 yds.
  • 1995 – Jamie Smith, St. Paul & Justin Rawlins, Satanta, 45 yds.
  • 1996 – Ben Labertew, Sylvan Grove, 213 yds.
  • 1997 – Matt Brown, St. John’s-Beloit, 115 yds.
  • 1998 – Eric Detweiler, Axtell, 206 yds.
  • 1999 – Brent Reidy, Hope, 103 yds.
  • 2000 – Adrian Howie, Little River, 147 yds.; Div. II: Michael Hammersmith, White City, 58 yds.
  • 2002: Div. I: Matt Goering, Pretty Prairie, 89 yds.; Div. II: Luke Salmans, Hanston, 160 yds.
  • 2003: Div. I: Matt Bright, Macksville, 65 yds.; Div. II: Nathan Ratzlaff, Burrton, 93 yds.
  • 2004: Div. I: Jacob Simon, Flinthills – 144 yds.; Div. II: Tim Bremerman, Tescott – 89 yds.
  • 2005: Div. I: Brent Hunninghake, Baileyville B&B, 43 yds.; Div. II: Michael Disken, St. Paul – 235 yds.
  • 2006: Div. I: Jason Feldkamp, Baileyville B&B, 86 yds.; Div. II: Kevin Midgett, Chetopa, 77 yds.
  • 2007: Div. I: Domonic Niewald, St. John’s-Beloit, 167 yds.; Div. II: Tanner Anderson, Hope, 137 yds.
  • 2008: Div. I: Jared Loomis, Macksville, 157 yds ; Div. II: Jeff Hennick, Wallace Co., 200 yds.
  • 2009: Div. I: Austin Unruh, Goessel, 426; Div. II: Brayden Hynek, Hanover, 152
  • 2010: Div. I: Cade Rietzke, Thunder Ridge, 103 yds; Div. II: Jerod Diederich, Hanover, 203 yds.
  • 2011: Div. I: Hunter Pittman, Pretty Prairie, 48 yds; Div. II: Gunner Phelan, Quivira Heights, 339 yds.
  • 2012: Div. I: Bo Savage, Central Burden 75 yds; Div. II: Eric Huerter, B&B, 84 yds.
  • 2013: Div. I: Dayton Walter, Lincoln 181 yds; Div. II: Gavin Mote, Sharon Springs, 105 yds.
  • 2014: Div. I: Chase Kennedy, Hoxie/Tanner Tranbarger, Macksville, 31 yds; Div. II: Kyle Gfeller, Wallace County, 433 yds.
  • 2015: Div. I: Tanner McMillen, Ness City, 165 yds. Div: II: Trey Dubbert, St. John’s/Tipton, 179 yds.
  • 2016: Div. I: Zac Walter, Lincoln, 200 yds. Div. II: Colton Buessing, Axtell, 252 yds.
  • 2017: Div: I: Quinton Cravens, St.Francis, 172 yds: Div: II: Will Bruna, Hanover 141 yds.
  • 2018: Div. I: Maverick Green, Atwood/Rawlins County, 153 yds; Div.II: DaVante Hammer, Pike Valley, 94 yds.
  • 2019: Div. I: Myles Menges, Central Plains, 168 yds; Div. II: Daiken Stallbaumer, Hanover, 219 yds.
  • 2020: No Game: Cancelled due to COVID-19.
  • 2021: Div. I: Kayde Rietzke, Wichita County, 209 yds; Div. II: Jacob Jueneman, Hanover, 268 yds.
Derek Nesterhttps://sunflowerstateradio.com
Derek Nester was born and raised in Blue Rapids and graduated from Valley Heights High School in 2000. He attended Cowley College in Arkansas City and Johnson County Community College in Overland Park studying Journalism & Media Communications. In 2002 Derek joined Taylor Communications, Inc. in Salina, Kansas working in digital media for 550 AM KFRM and 100.9 FM KCLY. Following that stop, he joined Dierking Communications, Inc. stations KNDY AM & FM as a board operator and fill-in sports play-by-play announcer. Starting in 2005 Derek joined the Kansas City Chiefs Radio Network as a Studio Coordinator at 101 The Fox in Kansas City, a role he would serve for 15 years culminating in the Super Bowl LIV Championship game broadcast. In 2021 he moved to Audacy, formerly known as Entercom Communications, Inc. and 106.5 The Wolf and 610 Sports Radio, the new flagship stations of the Kansas City Chiefs Radio Network, the largest radio network in the NFL. Through all of this, Derek continues to serve as the Digital Media Director for Sunflower State Radio, the digital and social media operations of Dierking Communications, Inc. and the 6 radio stations it owns and operates across Kansas.

Related Articles

Stay Connected

496FansLike
104FollowersFollow
511FollowersFollow
- Advertisement -

More Headlines