KSHSAA Releases 2019 Volleyball Regional & Sub-State Assignments

0
962
- Advertisement -

Sub-State assignments/tournaments
48 sub-state tournaments will be conducted on SATURDAY, OCTOBER 26. The winner of each sub-state tournament will advance to the state tournament on November 1-2.

  • Classes 6A, 5A and 4A will have 36 schools in each class. These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis. Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments (2 5-team tournaments and 2 4-team tournaments). The top 4 seeds will host a tournament.
  • Class 3A will have 64 schools and Class 2A will have 65 schools (1A coop). These schools will conduct 8 sub-state tournaments of 8 schools (1 sub-state tournament of 9 schools @ 2A). Class 1A will conduct eight 4-team sub-state tournaments – 2 in each geographical area.
  • Brackets/Seeding: 6A, 5A, 4A Tournaments = Monday, October 21 @ 10AM; 3A, 2A, 1A Tournaments = Wednesday, October 23 @ 10AM. Brackets will be posted when tournaments are seeded.
  • Format/Time: Classes 6A, 5A, 4A, and 1A tournaments will be conducted on one court. Play- in matches in 6A, 5A and 4A will begin at 1PM with the 4 team brackets beginning in all tournaments at 2PM. Classes 3A and 2A will be played on one court (1PM) or 2 courts (2PM). 1A will conduct two 4-team tournaments on one court-one at 1PM and the second one at 5PM.
  • Results: Complete results will be posted online Saturday evening, October 26, when received from the tournament manager.
  • State Brackets: Posted online Sunday, October 27 @ www.kshsaa.org/athletics/volleyball
  • See Class 1A for Regional Tournaments.

CLASS 6A SUB-STATES
(Saturday, October 26)

Seeding Manager: Cindy Roach, Overland Park-Blue Valley West HS
Gardner-Edgerton HS; Kansas City-JC Harmon HS; Kansas City-Wyandotte HS; Olathe East HS; Olathe North HS; Olathe Northwest HS; Olathe South HS; Olathe West HS; Overland Park-Blue Valley HS; Overland Park-Blue Valley North HS; Overland Park-Blue Valley Northwest HS; Overland Park-Blue Valley West HS; Shawnee Mission East HS; Shawnee Mission North HS; Shawnee Mission Northwest HS; Shawnee Mission South HS; Shawnee Mission West HS; Shawnee-Mill Valley HS;

Seeding Manager: Chris Asmussen, Wichita-Southeast HS
Derby HS; Dodge City HS; Garden City HS; Haysville Campus HS; Hutchinson HS; Junction City HS; Lawrence HS; Lawrence-Free State HS; Liberal HS; Manhattan HS; Topeka HS; Topeka-Washburn Rural HS; Wichita-East HS; Wichita-Heights HS; Wichita-North HS; Wichita-South HS; Wichita-Southeast HS; Wichita-West HS;

CLASS 6A STATE TOURNAMENT – TONY’S PIZZA EVENT CENTER
Kasey Hanney, Manager


CLASS 5A SUB-STATES
(Saturday, October 26)

Seeding Manager: Eric Armstrong, Goddard-Eisenhower HS
Andover Central HS; Andover HS; Arkansas City HS; Emporia HS; Goddard HS; Goddard-Eisenhower HS; Great Bend HS; Hays HS; Maize HS; Maize South HS; McPherson HS; Newton HS; Salina-Central HS; Salina-South HS; Valley Center HS; Wichita-Bishop Carroll HS; Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS; Wichita-Northwest HS;

Seeding Manager: Gary Mattingly, Lansing HS
Basehor-Linwood HS; Bonner Springs HS; De Soto HS; Kansas City-FL Schlagle HS; Kansas City-Sumner Academy; Kansas City-Turner HS; Kansas City-Washington HS; Lansing HS; Leavenworth HS; Lenexa-St. James Academy; Overland Park-Blue Valley Southwest HS; Overland Park-St. Thomas Aquinas HS; Pittsburg HS; Spring Hill HS; Tecumseh-Shawnee Heights HS; Topeka West HS; Topeka-Highland Park HS; Topeka-Seaman HS;

CLASS 5A STATE TOURNAMENT – TONY’S PIZZA EVENT CENTER
Kasey Hanney, Manager


CLASS 4A SUB-STATES
(Saturday, October 26)

Seeding Manager: Brad Graf, Ottawa HS
Altamont-Labette County HS; Atchison HS; Baldwin HS; Chanute HS; Coffeyville-Field Kindley HS; Eudora HS; Fort Scott HS; Girard HS; Independence HS; Iola HS; Kansas City-Piper HS; Louisburg HS; Ottawa HS; Paola HS; Parsons HS; Shawnee Mission-Bishop Miege HS; Tonganoxie HS; Topeka-Hayden HS;

Seeding Manager: John Coslett, Towanda-Circle HS
Abilene HS; Andale HS; Augusta HS; Buhler HS; Chapman HS; Clay Center Community HS; Clearwater HS; El Dorado HS; Holton HS; Mulvane HS; Nickerson HS; Pratt HS; Rose Hill HS; Towanda-Circle HS; Ulysses HS; Wamego HS; Wellington HS; Winfield HS;

CLASS 4A STATE TOURNAMENT – HUTCHINSON COMMUNITY COLLEGE
Josh Gooch, Manager


CLASS 3A SUB-STATES
(Saturday, October 26)

Colby HS – Travis Betz, Manager(s) (1 Court)
Colby HS; Goodland HS; Holcomb HS; Hugoton HS; Lakin HS; Norton Community HS; Phillipsburg HS; Scott Community HS;

Council Grove HS – Jay Doornbos, Manager(s) (2 Courts)
Council Grove HS; Gypsum-Southeast of Saline HS; Lindsborg-Smoky Valley HS; Minneapolis HS; Osage City HS; Silver Lake HS; St. George-Rock Creek HS; St. Marys HS;

Fredonia HS – Dee Barnett, Manager(s) (2 Courts)
Burlington HS; Caney Valley HS; Cherryvale HS; Douglass HS; Eureka HS; Fredonia HS; Humboldt HS; Neodesha HS;

Frontenac HS – Paul Colton, Manager(s) (2 Courts)
Baxter Springs HS; Columbus HS; Frontenac HS; Galena HS; Garnett-Anderson County HS; LaCygne-Prairie View HS; Osawatomie HS; Riverton HS;

Haven HS – Jared Kirkpatrick, Manager(s) (2 Courts)
Anthony/Harper-Chaparral HS; Cheney HS; Halstead HS; Haven HS; Hesston HS; Kingman HS; Wichita Collegiate HS; Wichita-Trinity Academy;

Hoisington HS – Bob Brungardt, Manager(s) (2 Courts)
Beloit HS; Cimarron HS; Hays-Thomas More Prep-Marian HS; Hoisington HS; Kismet-Southwestern Heights HS; Larned HS; Lyons HS; Russell HS;

Perry-Lecompton HS – Mike Paramore, Manager(s) (2 Courts)
Easton-Pleasant Ridge HS; Hoyt-Royal Valley HS; Kansas City-Bishop Ward HS; Meriden-Jefferson West HS; Perry-Lecompton HS; Pomona-West Franklin HS; Santa Fe Trail HS; Wellsville HS;

Seneca-Nemaha Central HS – Warren Seitz, Manager(s) (2 Courts)
Atchison-Maur Hill-Mount Academy; Concordia HS; Effingham-Atchison Co Community HS; Hiawatha HS; Marysville HS; Riley County HS; Sabetha HS; Seneca-Nemaha Central HS;

CLASS 3A STATE TOURNAMENT – HUTCHINSON COMMUNITY COLLEGE
Josh Gooch, Manager


CLASS 2A SUB-STATES
(Saturday, October 26)

Alma-Wabaunsee HS – Jeron Weisshaar, Manager(s) (2 Courts)
Allen-Northern Heights HS; Eskridge-Mission Valley HS; Lawrence-Bishop Seabury Academy; Lyndon HS; Olathe-Heritage Christian Academy; Richmond-Central Heights HS; Rossville HS; Wabaunsee HS;

Arma-Northeast HS – Piper Richardson, Manager(s) (2 Courts)
Arma-Northeast HS; Cherokee-Southeast HS; Erie HS; Mound City-Jayhawk Linn HS; Pittsburg-St. Mary’s Colgan HS; Pleasanton HS; Uniontown HS; Yates Center HS;

Brookville-Ell-Saline HS – Chris Carazo CMAA, Manager(s) (1 Court)
Belleville-Republic County HS; Bennington HS; Blue Rapids-Valley Heights HS; Brookville-Ell-Saline HS; Canton-Galva HS; Ellsworth HS; Herington HS; Salina-Sacred Heart HS;

Elkhart HS – Chris Hattabaugh, Manager(s) (1 Court)
Elkhart HS; Johnson-Stanton County HS; Leoti-Wichita County HS; Medicine Lodge HS; Pratt-Skyline HS; Spearville HS; Sublette HS; Syracuse HS;

* Leon-Bluestem HS – Nick Barnes, Manager(s) (2 Courts)
Belle Plaine HS; Cottonwood Falls-Chase County HS; Dexter HS\Cedar Vale HS; Hillsboro HS; Howard-West Elk HS; Leon-Bluestem HS; Marion HS; Sedan HS; Whitewater-Remington HS;

Sterling HS – Wes Laudermilk, Manager(s) (2 Courts)
Conway Springs HS; Garden Plain HS; Hutchinson-Trinity Catholic HS; Inman HS; Moundridge HS; Sedgwick HS; Sterling HS; Wichita-The Independent HS;

WaKeeney-Trego Community HS – Jeremy Samson, Manager(s) (2 Courts)
Ellinwood HS; Ellis HS; Hill City HS; Hoxie HS; Oakley HS; Plainville HS; Smith Center HS; WaKeeney-Trego Community HS;

Winchester-Jefferson County North HS – Joseph Worthington, Manager(s) (1 Court)
Horton HS; Jackson Heights HS; McLouth HS; Oskaloosa HS; Prairie Village-Kansas City Christian HS; Shawnee-Maranatha Christian Academy; Wathena-Riverside HS; Winchester-Jefferson County North HS;

CLASS 2A STATE TOURNAMENT – UNITED WIRELESS ARENA
Paul Lewis, Manager


CLASS 1A REGIONALS & SUB-STATES

Regional assignments/tournaments
16 Class 1A regional tournaments will be conducted on TUESDAY, OCTOBER 22.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have 4 regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. 107 schools = 3 groups @ 27 schools & 1 group @ 26 schools. Each Group = 4 Regional Tournaments of 6 or 7 schools.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: 1A = Wednesday, October 16 @ 10AM. Brackets will be posted when tournament is seeded.
  • Format/Time: 1A Regional tournaments will be conducted on one court. Tournaments with 7 schools will start at 2PM; tournaments with 6 schools will start at 3PM.
  • Results: Complete results will be posted online Tuesday evening, October 22, when received from the tournament manager

Centralia HS – Roger Holthaus, Manager(s) (1 Court) — Saturday, October 26

CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 22)

Axtell HS – Bruce Gunter, Manager(s) (1 Court)
Axtell HS; Centralia HS; Highland-Doniphan West HS; Onaga HS; Troy HS; Valley Falls HS; Wetmore HS;

Beloit-St. John’s HS – Joe Holdren, Manager(s) (1 Court)
Beloit-St. John’s/Tipton HS; Downs-Lakeside HS; Lincoln HS; Mankato-Rock Hills HS; Southern Cloud HS; Sylvan-Lucas Unified HS; Tescott HS;

Frankfort HS – Vicki Adams, Manager(s) (1 Court)
Clyde-Clifton Clyde HS; Frankfort HS; Hanover HS; Linn HS; Randolph-Blue Valley HS; Scandia-Pike Valley HS; Washington County HS;

Lost Springs-Centre HS – Donald Raymer, Manager(s) (1 Court)
Burlingame HS; Lost Springs-Centre HS; Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS; Rural Vista HS; Solomon HS; Wakefield HS;


Greensburg-Kiowa County HS – Travis Powell, Manager(s) (1 Court)
Saturday, October 26

CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 22)

Attica HS – Lance Vandeveer, Manager(s) (1 Court)
Ashland HS; Attica HS; Coldwater-South Central HS; Cunningham HS; Greensburg-Kiowa County HS; Kiowa-South Barber HS; Pretty Prairie HS;

Kinsley HS – Corey Dunlap , Manager(s) (1 Court)
Bucklin HS; Fowler HS; Jetmore-Hodgeman County HS; Kinsley HS; Macksville HS; Minneola HS; Rozel-Pawnee Heights HS;

Little River HS – Wayne Morrow, Manager(s) (1 Court)
Chase HS; Hutchinson-Central Christian HS; Langdon-Fairfield HS; Little River HS; St. John-Hudson HS; Stafford HS;

Moscow HS – Tina Salmans, Manager(s) (1 Court)
Deerfield HS; Ingalls HS; Meade HS; Montezuma-South Gray HS; Moscow HS; Rolla HS; Satanta HS;


Ransom-Western Plains HS – Pat Flax, Manager(s) (1 Court)
Saturday, October 26

CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 22)

Claflin-Central Plains HS – Pat Stiles & Toby Holmes, Manager(s) (1 Court)
Central Plains HS; La Crosse HS; Ness City HS; Otis-Bison HS; Ransom-Western Plains HS\Healy HS; Victoria HS; Wilson HS;

Logan HS – Robin Van Laeys, Manager(s) (1 Court)
Almena-Northern Valley HS; Kensington-Thunder Ridge HS; Logan HS; Natoma HS; Osborne HS; Palco HS; Stockton HS;

Rexford-Golden Plains HS – Travis Smith, Manager(s) (1 Court)
Atwood-Rawlins County HS; Bird City-Cheylin HS; Oberlin-Decatur Community HS; Rexford-Golden Plains HS; St. Francis HS; Winona-Triplains/Brewster HS;

Tribune-Greeley County HS – Greg Cook, Manager(s) (1 Court)
Dighton HS; Grainfield-Wheatland/Grinnell HS; Quinter HS; Sharon Springs-Wallace County HS; Tribune-Greeley County HS; Weskan HS;


Rosalia-Flinthills HS – Daniel Scribner, Manager(s) (1 Court)
Saturday, October 26

CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 22)

Goessel HS – Brian Lightner, Manager(s) (1 Court)
Burrton HS; Elbing-Berean Academy; Goessel HS; McPherson-Elyria Christian HS; Peabody-Burns HS; Wichita-Central Christian Academy; Wichita-Classical School Of Wichita;

Madison HS – Justin Redeker, Manager(s) (1 Court)
Hartford HS; Lebo HS; Leroy-Southern Coffey County HS; Madison HS\Hamilton HS; Olpe HS; Rosalia-Flinthills HS; Waverly HS;

Oswego HS – Chris Ball, Manager(s) (1 Court)
Buffalo-Altoona Midway HS; Chetopa HS; Colony-Crest HS; Moran-Marmaton Valley HS; Oswego HS; St. Paul HS;

Oxford HS – Sherry White, Manager(s) (1 Court)
Argonia HS; Burden-Central HS; Caldwell HS; Norwich HS; Oxford HS; South Haven HS; Udall HS;

CLASS 1A STATE TOURNAMENT – UNITED WIRELESS ARENA
Paul Lewis, Manager

Previous article2019 Cross Country Regional Assignments Released
Next articleWalk-In 3D Mammography Clinic & Extended Hours On October 15th
Avatar
Derek Nester was born and raised in Blue Rapids and graduated from Valley Heights High School in 2000. He attended Cowley College in Arkansas City and Johnson County Community College in Overland Park studying Journalism & Media Communications. In 2002 Derek joined Taylor Communications, Inc. in Salina, Kansas working in digital media for 550 AM KFRM and 100.9 FM KCLY. Following that stop, he joined Dierking Communications, Inc. stations KNDY AM & FM as a board operator and fill-in sports play-by-play announcer. Starting in 2005 Derek joined the Kansas City Chiefs Radio Network as a Studio Coordinator at 101 The Fox in Kansas City, a role he would serve for 15 years culminating in the Super Bowl LIV Championship game broadcast. In 2021 he moved to Audacy, formerly known as Entercom Communications, Inc. and 106.5 The Wolf and 610 Sports Radio, the new flagship stations of the Kansas City Chiefs Radio Network, the largest radio network in the NFL. Through all of this, Derek continues to serve as the Digital Media Director for Sunflower State Radio, the digital and social media operations of Dierking Communications, Inc. and the 6 radio stations it owns and operates across Kansas.